20.04.2024. 06:00
Ljubiteljima kultnog Golden Axea sjekira je upala u med
Najavljena je izrada animirane serije bazirane na nekoć izrazito popularnoj Seginoj old-school side-scrolling beat 'em up franšizi Golden Axe

19.04.2024. 21:53
Najavljen Kingdom Come: Deliverance 2, igramo ga već ove godine
Kao što su mnogi pretpostavljali nakon najave novog "tajnog" projekta Warhorse Studiosa, riječ je o nastavku RPG-a Kingdom Come: Deliverance koji bi trebao biti dovršen do konca godine

„Ne reži granu, na kojoj sjediš!“
Autor: Anita Mikulandra, 11. 6. 2020.

Osnovna škola Čazma je 27.1.2020. primila odluku o odobrenju financijske potpore od 10 000 kn, od strane zaklade Solidarna (zaklada za ljudska prava i solidarnost). Od prijavljene 51 škole odobreno je 10 škola. Osnovna škola Čazma je prema broju sakupljenih bodova zauzela drugo mjesto. Prijedlozi tema u okviru natječaja „Učeničke akcije protiv klimatskih promjena“ bile su šume, voda, zrak te otpad. Mi smo se odlučili za temu šume i svoj projekt nazvali „Ne reži granu, na kojoj sjediš!“. Problem koji je uočen među učenicima svih razreda je nedovoljna ekološka osvještenost (primjerice bacanje i nepotrebno korištenje papira, bacanje povratne ambalaže u neodgovarajuće spremnike, bacanje smeća oko škole). Cilj projekta je bio (nastavit će se i dalje) potaknuti učenike na konkretne mjere kojima ćemo pokušati ublažiti klimatske promjene. Učenici konkretna rješenja prenose dalje u svoje kućanstvo, odnosno lokalno stanovništvo. Ovaj je projekt povezao različite dobne skupine učenika, učitelja i roditelja. Učenici su stekli ključne kompetencije kreativnog i kritičkog razmišljanja kroz planiranje i osmišljanje etapa projekta. Rezultat projekta su i tiskane brošure, slikovnice te info tabla koja će biti postavljena u dvorištu škole.

Provedene aktivnosti:

• osmišljen princip rada senzora/aplikacije za detekciju CO te zvuka motorne pile (požar i ilegalna sječa drveća) na satu informatike - učitelj Igor Modrić
  • korištenje Ecosia internetskog pretraživača
  • kreiranje qr kodova posađenih vrsta drveća (Tamagotchi tree)
  • predavanje o važnosti šuma od strane magistre ekologije Monike Veljković
  • izrada brošura i slikovnice od učeničkih radova
  • ispitivanje stupnja ekološke osviještenosti lokalne učenika i lokalne zajednice putem ankete - učiteljica geografije Kristina Žganjer
  • sadnja drvoreda bagrema u ulici škole
  • izrada info edukativne table
  • izrada prezentacije i videa o važnosti pčela - roditelj pčelar (Janžek)
  • izrada kućica za ptice od recikliranih materijala te fotografija šuma - učiteljice razredne nastave Anita Mikulandra, Zorica Kučan Vrlac, Antonija Trgovac i Mirela Kojić
  • istraživački pokusi u sklopu nastave biologije - spektrofotometrijske analize, utjecaj glazbe na rast biljaka (učenica Lorena Pugar 8.c), analize tla (učenici petih razreda).
  • izrada videa o racionalnom korištenju prirodnih dobara - učenica Tara Vunić 7.c
  • izrada video zapisa čiji je glavni zadatak osvijestiti lokalnu zajednicu o trenutnom stanju okoliša - učenice 6.d razreda Tanja Gusić, Glorija Janžek, Luna Rendulić, Antonija Višćević, Matija Milčić.

Fotografije i video uratke možete pogledati na web stranici prirode i biologije.

Koordinatorica projekta Ivana Moguš

"The project ‘Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – EU Presidency Project 2019-2021’ is funded by the European Union and implemented by the Finnish NGO platform for development Fingo, the Romanian platform FOND, the Croatian Platform CROSOL and CONCORD, the European NGO Confederation for relief and development. "