« Svibanj 2024 »

18.05.2024. 22:35
Rockstar potvrdio: GTA VI izlazi sljedeću jesen
Izvršni direktor Take-Two Interactivea potvrdio je u nedavno objavljenom financijskom izvješću da GTA VI izlazi na jesen 2025. godine

18.05.2024. 12:53
Novi Call of Duty navodno stiže na Xbox Game Pass
The Wall Street Journal doznaje od navodno pouzdanih izvora da će se sljedeći nastavak Call of Dutyja ove godine naći na Xbox Game Passu. Više detalja bit će poznato već početkom lipnja

Diversity, Unity, Equality!
Diversity.docx

Mobilnost u turskom Izmiru
Autor: Nikolina Huđber Mesar, 26. 11. 2021.

Osnovna škola Čazma dio je Erasmus+ projekta pod nazivom „Diversity, Unity, Equality!“ kojemu je cilj osvijestiti i prihvatiti različitosti te potaknuti zajedništvo i jednakost među ljudima, ali i naglasiti nesrazmjer u ravnopravnosti spolova. U projektu, osim Hrvatske, sudjeluju i Španjolska, Turska, Portugal i Grčka.

Prva mobilnost u sklopu projekta održana je u turskom gradu Izmiru. Našu školu predstavljali su učenici Jona Dokuš (8. a), David Ivkanec (8. a), Mijo Pušeljić (8. c), ravnateljica Lidija Osman i učiteljica Nikolina Huđber Mesar.

Na put su krenuli 7. 11. 2021. u ranim jutarnjim satima, a u Izmir su stigli navečer. Sljedećeg jutra upoznali su domaćine i njihovu školu te ostale sudionike u projektu. Domaćini su priredili kratak program dobrodošlice nakon čega su svi sudionici predstavili zemlju iz koje dolaze. Naši učenici predstavili su Hrvatsku, njezine ljepote i znamenitosti, glavni grad, poznate Hrvate, ali i grad Čazmu i Osnovnu školu Čazma. Nakon ručka slijedio je izlet u ribarski gradić Foçu i vožnja brodom.

Drugi dan učenici su u prijepodnevnim satima sudjelovali u radionicama u školi. Izrađivali su plakate o zemljama iz kojih dolaze kako bi se što bolje upoznali, a kasnije su poslušali prezentaciju o tome kako se i igračke dijele na igračke za dječake i igračke za djevojčice te stvaraju stereotipe kod djece. Zatim su sudjelovali u radionici u kojoj su izrađivali rodno neutralne igračke. U popodnevnim satima posjetili su Agoru, muzej u kojem su izloženi ostatci antičke agore.

Treći dan posjetili su kuću Djevice Marije, antički grad Efez te slikovito mjesto po imenu Şirince.

Četvrti dan učenici i učitelji prezentirali su poznate osobe iz svojih zemalja koje su se zalagale za prava žena. Učenici Osnovne škole Čazme predstavili su Mariju Jurić Zagorku koja je, između ostaloga, bila prva novinarka u Hrvatskoj, javno se zalagala za ženska prava, a pokrenula je i dva ženska časopisa.

Peti, ujedno i posljednji dan učenici i učitelji sudjelovali su u radionicama turskih nacionalnih plesova, ebru slikarstva te izradi nakita od gline. Nakon oproštajne večere sa svim sudionicima došlo je vrijeme za povratak kući.

Putovanje u Izmir je za učenike i učitelje bilo iznimno pozitivno i novo iskustvo. Učenici su upoznali svoje vršnjake iz drugih zemalja, njihove običaje i kulturu, a učitelji su imali priliku razmijeniti iskustva u poučavanju s učiteljima iz drugih zemalja.

Nadamo se da će ovakvih projekata i putovanja biti sve više u našem gradu.

Put u Izmir bio je moj prvi put izvan granica Hrvatske, a ujedno i prva vožnja avionom. Vožnja avionom je prošla savršeno i bez ikakvog straha. Grad Izmir mi se jako svidio i stekao sam mnogo novih prijatelja, upoznao novu kulturu, njihove običaje, kuhinju, tradiciju. Putovanje mi je pomoglo u učenju engleskog jezika jer smo se sporazumijevali na engleskom.

Hvala domaćinima Turcima na ugodnom dočeku i svemu što su pripremili za nas. Veselim se njihovom dolasku u Hrvatsku.

Jona, 13

Na putovanju u Izmir u sklopu projekta Erasmus+ bilo je jako lijepo. Naučili smo mnogo stvari o Turskoj i drugim državama i puno o njihovoj kulturi i njihovim običajima. Imali smo razne radionice koje su bile zabavno-edukativnog sadržaja i naučili smo više o rodnoj ravnopravnosti. Meni osobno je bilo odlično, posjetili smo i okolne gradove u Turskoj, vozili se brodom, jeli tursku tradicionalnu hranu i naučili plesati turske tradicionalne plesove. Izmir kao grad je jako lijep i nudi mnogo različitih mogućnosti, kao i ostali gradovi koje smo posjetili.

Mijo, 13

Na putu u Izmir bilo mi je prekrasno. Za mene potpuno novo iskustvo. Prvo letenje avionom i prvi put da sam tako daleko od svoje kuće. Veliko iznenađenje pri slijetanju na aerodrom u Istanbul  bilo je koliko je velik i moderan. U posjetu školi i na radionicama bilo je jako zanimljivo. Učili smo njihov način slikanja i izrađivanja modela na likovnom, njihove tradicionalne plesove i bili na njihovim predavanjima, učili o njihovoj kulturi i gledali njihove predstave. Posjetili smo i neke ostale gradove u Turskoj gdje smo išli na vožnju brodom i do nekoliko znamenitosti iz prošlosti. Za mene jedno prekrasno iskustvo koje ću pamtiti cijeli život i svakako bih ga ponovio.

David, 13